Miks mu toalill küll nii norus on ehk Kuidas lillede eest õigesti hoolt kanda?

Helen Serka-Sanchez, ajakiri Nipiraamat, 2. november 2020

Koju toodud toataimed kaunistavad tuba ja toovad palju rõõmu. Selleks, et nende ilu saaks nautida pikalt, tuleb lillede eest õigesti hoolt kanda. Toataimi võivad kimbutada mitmed mured, millele kohe lahendusi pakume.

Enne uue toataime ostmist tuleks mõelda, kas sul on talle pakkuda tingimusi, mis on lähedased tema päritolupaigale. Toalill peaks saama piisavalt valgust, õige mulla, parajalt õhuniiskust ja ruumi kasvamiseks. Mõnikord võib taim vaatamata su parimatele kavatsustele siiski märku anda, et miski talle ei meeldi. Mis võib talle muret teha?

Mure: Liiga palju või vähe vett

Toalillede õige kastmine võib esialgu tunduda täieliku müsteeriumina. Kõige tähtsam seejuures on tunda oma kodus olevate toalillede vajadusi. Kuna taimede veevajadus on aastaajati erinev, siis kindla graafiku järgi läbi aasta seda teha ei saa.

 • Tee niiskuskontroll. Enne, kui taime kastma asud, pista näpp potti ja tunneta, kas muld on niiske või kuiv. Kasta alles siis, kui ka su näpuots mullas täielikult kuivaks jääb.
 • Lihtne reegel. Mida priskemad on taime lehed, seda harvemini vajab taim kastmist. Pontsakate lehtedega sukulendid ja toeka kehaga kaktused imavad endasse veevaru, sest on pärit kuumast kliimast, kus vett on vähe. Seega ei vaja nad ka tihedat kastmist. Samas troopilised taimed, millel on õhukesed ja väiksemad lehed, vajavad hoolikamat niisutamist.

Esmaabivõtted:

 • Kui oled taime üle kastnud, eemalda mullapall potist. Pane selle ümber ajaleht ja lase paberil üleliigne vesi endasse imada. Istuta taim tagasi potti, vajadusel lisa uut mulda.
 • Läbikuivanud toataim pane koos kasvupotiga leigesse vette ja lase sel 30 minutit vett imada. Seejärel lase üleliigsel veel välja imbuda ja pane lill tagasi ümbrispotti.
Enne, kui taime kastma asud, pista näpp potti ja tunneta, kas muld on niiske või kuiv. (Cassidy Phillips / Unsplash)

Mure: Valgusepuudus

Nüüd, mil päevad on lühemad ja päikest vähe, võib tekkida vajadus leida taimedele toas valgusküllasem asukoht. Paraku ei pruugi kõik taimed aknalauale ära mahtuda. Seega tuleks lisavalgust anda taimelambiga. Seda valides peab arvesse võtma, et paljud taimelambid on kas lillaka või punaka valgusega, mis meeldib küll taimedele, kuid häirib inimsilma. Taimedele mõjub hästi ka valge valgusega leedlamp, mille saad taimele suunata laua- või põrandavalgustiga.

Valgusepuudusest annavad märku:

 • väljaveninud võrsed;
 • väikesed, heledaks värvunud lehed;
 • roheliseks värvunud tavaliselt mitmevärvilised lehed.

Kahtlusta vähest valgust ka siis, kui:

 • taim kasvab valguse poole viltu;
 • kasvuperioodil ei teki uusi lehepungi;
 • muld püsib liiga kaua niiske.

Ka liigne päike pole hea!

Alates veebruarist-märtsist tuleks aknalaual olevaid taimi pingsamalt jälgida, et eredamalt paistma hakkav päike läbi aknaklaasi taimi ei kõrvetaks. Selleks võib aknale taimede ette paigutada spetsiaalse sirmi. Päikesekõrvetusest annavad märku pruunid laigud lehtedel ja krobeliseks tõmbunud leheääred.

Alates veebruarist-märtsist tuleks aknalaual olevaid taimi pingsamalt jälgida, et eredamalt paistma hakkav päike läbi aknaklaasi taimi ei kõrvetaks. (Milada Vigerova / Unsplash)

Mure: Taimed on tolmused

Tolmu eemaldamine taimelehtedelt on oluline, sest tolm takistab fotosünteesi. Mitmed toalilled on väga head õhupuhastid, kuid seda ülesannet saavad nad täita ainult siis, kui nende lehed on puhtad. Niisamuti nagu tõmbad tolmu kapipealsetelt, käi aeg-ajalt ka taimelehed niiske lapi või pabersalvrätikuga üle. Kasuta iga taime puhul aga eraldi veega niisutatud lappi, et piirata võimalike kahjurite või taimehaiguste edasi levimist. Tugevamate lehtedega taimed kannatavad ka dušitamist.

Mure: Kuiv õhk ja põrandaküte

Keskküttega korterites kipub õhk talvel kuivaks muutuma. Et see lillele muret teeb, saad aru, kui taimelehed muutuvad kahvatuks ja hakkavad maha pudenema. Piisavat õhuniiskust saad lilledele pakkuda neile pihustist vett pritsides või pannes taimede juurde kausi veega.

Põrandaküttega kodus tuleks lillepotte hoida jalgadega alusel või panna ümbrispoti põhja kivikesi. Muidu kuumutab põrand lillepotti, kus soe ja niiske keskkond võib panna taimejuured mädanema.

Mure: Taimekahjurid

Põduraks muutunud toataime uurides võid suure üllatusena avastada, et sellel sibavad või lendavad ringi pisikesed putukad. Enamasti nakatuvad kahjuritega just nõrgemad taimed, mis on niigi kiratsenud. Pestid võivad koju saabuda mõne uue toalillega või sattuda taimedele puuviljadelt, ka külakostiks toodud lõikelilledelt. Sageli jääb täpne nakatumispõhjus aga teadmata. Igaks juhuks on uusi taimi alati parem hoida kaks nädalat teistest eemal.

Tee aeg-ajalt taimedele põhjalikum kontroll, kus viska pilk peale ka lehe alumistele külgedele ja pungadele, kus kahjurid tavatsevad pesitsevad. Mida kiiremini neid märkad, seda hõlpsam on neist lahti saada.

Kui tuvastad taimekahjurid, siis:

 • eralda nakatunud taimed tervetest, viies need teise tuppa;
 • tuvasta taimi rünnanud putukad;
 • puhasta taim lapiga kahjuritest ja pese lehed;
 • tee taimele kahjuritõrjet iga kümne päeva tagant, kuni on täiesti kindel, et kutsumata külalised on kadunud;
 • kahjurite poolt täielikult vallutatud taim on parem ära visata, sest võitlus kahjuritega võib kesta väga pikalt, kuid sel ajal on suur oht, et need levivad ka kodu tervetele taimedele.

Ole taimemürkidega ettevaatlik!

Loe kindlasti pakendil olevat kasutusjuhendit. Liiga kange segu kõrvetab taimi, samas liiga lahja segu võib pikaajalisel kasutamisel tekitada kahjurites pestitsiidikindluse, mistõttu sa ei saagi tüütutest putukatest enam lahti.

Tolmu eemaldamine taimelehtedelt on oluline, sest tolm takistab fotosünteesi. (Galina N / Unsplash)

Mure: Pott on jäänud lillele väikeseks

Kevade saabudes pööra tähelepanu ka sellele, kuidas taim ennast potis tunneb.

Kitsaks jäänud potist annavad märku:

 • kängu jäänud kasv;
 • liiga kiiresti kuivav muld;
 • poti põhjaaukudest välja kasvavad juured.

Kontrollimiseks võib taime ettevaatlikult potist välja kallata ja uurida, kas juured on kogu mullapalli täitnud või on seal piisavalt vaba pinnast. Uus pott võiks olla vanast paar sentimeetrit suurem. Liiga suures potis ei kasuta taim kogu mulda kasvamiseks ära ning üleliigne muld võib riknema minna.

Hea nipp, kui sa ei soovi, et taim palju suuremaks kasvab või taime on suuruse tõttu raske ümber istutada: eemalda pealt 2−5 cm mullakiht ja asenda see uuega.

Lihtne reegel, kas istutada ümber või mitte: noored taimed tahavad ümberistutamist igal aastal, viieaastased ja vanemad taimed iga 2−3 aasta järel.

Mure: Toitainete puudus

Kastes uhud osa toitaineid mullast välja ja ühel hetkel võib taimi hakata kimbutama nende puudus. Võid seda kahtlustada, kui taimelehed on kahvatud ja kaotanud oma värvi. Seega tuleks toalilli aeg-ajalt kostitada neile sobiva väetisega. Ühtset reeglit väetamise kohta on raske välja tuua, kuid sa ei eksi kunagi, kui:

 • järgid väetise etiketil olevaid juhiseid;
 • väetad eelnevalt niisutatud mullaga taime, sest muidu võid taimejuuri kõrvetada;
 • kasutad just sellele taimele sobivat väetist.

Ma pole rohenäpp!

Sinu lohutuseks võib öelda, et keegi pole rohenäpuks sündinud, vaid selleks saab aja jooksul kogemusi kogudes. Kui sul on suur huvi toataimede vastu, ära lase mõnel väikesel tagasilöögil end morjendada. Ka kõige kogenumal rohenäpul võib mõni lemmik kiratsema jääda või hoopis hinge heita. Alustuseks võta enda hoole alla mõni lihtsamini hooldatav taim. Küll ajapikku arenevad koos taimekoguga ka sinu teadmised ja oskused.

Algajale sobivad toalilled

Need lilled ei ole hoolitsuse suhtes väga pretensioonikad. Nad andestavad sulle ka selle, kui peavad vahel liiga kaua kastmist ootama. Siiski proovi seda vältida, et lilledel sinu seltskonnas hea oleks.

Üsna vastupidavad on:

 • tups-rohtliilia
 • peperoomia
 • havisaba
 • sulgvõhk
 • tõlvlehik
 • õhutaimed
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?