10 head põhjust, miks puhastada hambavahesid hambaniidiga

Helen Serka-Sanchez, ajakiri Nipiraamat, 2. november 2020

Ekslik on arvata, et kui kaks korda päevas korralikult hambaid harjata, siis sellest piisabki. Hammaste ja igemete hoidmiseks on sama oluline puhastada ära ka hambavahed, kuhu kogunevad toidujäägid ja hambakatt. Hambavahesid hoolikalt puhastades väldid mitmeid ebamugavaid suuprobleeme.

1. Hoiad hambad terved

Toidujäätmed, mis jäävad pikemaks ajaks hambavahedesse, põhjustavad kaariest. Seetõttu tekivadki augud tihti just kahe hamba vahele. Algfaasis on auku seal ka raske märgata ja eriti kurb, et kaariesekahjustus mõjutab hambavahes sageli mõlemat hammast korraga.

2. Saad hambad põhjalikult puhtaks

Hambaharjaga pestes saavad puhtaks ainult hamba nn välispinnad, kuid kitsastesse hambavahedesse ei pääse ka kõige kvaliteetsem hambahari. Hambaniit või hambavaheharjake, mis ulatub puhastama hambavahesid ja hambaid ka igeme piiri juurest, teeb ära 40 protsenti hambapesust.

Puhastel hambapindadel avaldab fluoriidiga hambapasta ka tõhusamalt hambaid tugevdavat mõju.

3. Aeglustad hambakivi kogunemist

Hammastele jäänud katt muutub kõvastudes hambakiviks. Ühest küljest näeb see hammastel inetu välja, jättes mulje pesemata hammastest. Teisalt põhjustab pikka aega igemetele ladestunud hambakatt lõpuks igemepõletikku.

4. Väldid igemete veritsemist

Hambaid harjates võid märgata igemete veritsemist – see on hambakatu pisikute poolt põhjustatud igemepõletiku tunnus. Suuhügieeni paranedes peaks see mure taanduma. Kui veritsus kestab pikka aega ka pärast hambaniidi kasutusele võtmist, tuleb pöörduda hambaarsti poole, et tuvastada täpsem põhjus.

5. Hoiad hambad kindlalt suus

Hambakatubakterite kuhjumine põhjustab igemepõletikku. Kui igemepõletik jääb õigel ajal ravita, areneb põletik edasi parodontiidiks, millega kaasneb igemete ja luu taandumine, mis on põhilised parodontiidi põhjustatud suukahjustused. Halvimal juhul lõpeb haigus mõne muidu terve hamba igemest väljalangemisega.

6. Püsid terve

Suus olevast põletikukoldest võivad haigustekitajad liikuda läbi vereringe ka inimese keha teistesse organitesse. Halba suutervist on seostatud mitmete tõsiste haigustega, nagu südame-veresoonkonna haigused, insult ja diabeet.

7. Su hingeõhk ei haise

Põletikus igemed ja halvas seisus hambad tekitavad suus halba lõhna, mis ei kao ka ohtralt nätsu närides. Lõpuks hakkab see mõjutama nii eraelu kui ka töiseid suhteid, sest ebameeldivat lõhna tunnevad suhtlemisel ka teised inimesed.

Katkised hambad põhjustavad ka spetsiifilist halba maitset suus, mis võib saada saatuslikuks lähedusele suhtes. Kasulikum on seda ennetada ja hakata hammaste eest paremini hoolt kandma.

8. Annad head eeskuju teistele pereliikmetele

Lapsed järgivad vanemate eeskuju – kui nad näevad, et kasutad hambaniiti, tahavad nad kindlasti ka ise seda proovida. Hammaste niiditamist võib hakata harjutama juba päris noorelt, kui suus on alles piimahambad, kuid kindlasti peaks seda tegema alates seitsmendast eluaastast. Hiljem võib olla uut harjumust raske juurutada.

Lapsed järgivad vanemate eeskuju – kui nad näevad, et kasutad hambaniiti, tahavad nad kindlasti ka ise seda proovida. (Eddie Kopp / Unsplash)

9. Hea emmele ja kõhubeebile

Lapseootuse ajal tuleb pöörata eriti suurt tähelepanu suuhügieenile. Hormonaalsed muudatused võivad muuta hambad ja igemed vastuvõtlikumaks kaariesele ja igemepõletikule. Samuti mõjutab ema suutervis sündiva beebi tervist.

10. Märkad suuhaigusi varakult

Hammaste niidiga puhastamiseks pead suu hästi lahti tegema, et kõikide hammasteni pääseda. Nii märkad peeglist, kui igemetel, suulael, keelel või hammastel on ebatavalisi muutusi. Selleks võib olla punetav põletik, hambaauk või ebatavaline nahamoodustis.

Millal hambaniiti kasutada?

Kui tead, et mõnda hambavahesse kipuvad toidujäägid eriti lihtsalt kogunema, on hea niiditada neid kohti igal õhtul enne hambapesu. Pärast pesu niidiga hambaid üle käies annad hambavahedele viimase lihvi ja viid hambavahedesse hambapastast suhu jäänud kasulikud ained.

Millega hambavahesid puhastada?

  • Kindlasti ei tohiks hambavahede puhastamine jääda selle taha, et seda on keeruline teha. Igaüks leiab laiast vahendite valikust kindlasti endale sobiva.
  • Rullist tõmmatav hambaniit vajab kõige rohkem käelist osavust.
  • Hoidikuga hambaniiti on aga väga hõlbus kasutada, ka lastel ja neil, kel on breketid.
  • Eri suuruses harjakesed sobivad suuremate hambavahede puhastamiseks.
  • Elektriline hambavahede puhastaja ehk waterfloss/airfloss on nagu survepesur, mis teeb ära eriti põhjaliku puhastustöö.

Täname Helen Vetkat Merimetsa Hambakliinikust.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?