NIPIRAAMAT TESTIB | Millise tekstiilvärviga tulevad parimad mustritemplid?

Laura Karro, 2. november 2020

Värvi kaotanud voodipesu, kulunud või plekiga riided saad muuta taas ilusaks neid kangavärvidega tuunides. Lõika kartul pooleks ja templipadi ongi olemas, vaja on välja valida vaid kangavärv. Katsetame, millise firma värv saab tööga hakkama kõige paremini.

Leidsime kaubandusest valmisvärvid viielt tootjalt, kelle valikust leiab endale vajaliku tooni ka pretensioonikas ostja.

 • Venemaal toodetud Decola brändil on 47 värvitooni.
 • Hispaanlaste Pebeol on palju erilisi värve, näiteks läikivaid, neoontoone, sätendavaid, fluoresseeruvad ehk valguse käes helendavaid (eriti ultravioletse kunstvalgusega), lisaks veel värvid siidile jm.
 • Poola Vielo värvivalikus on 11 tumedale ja 44 heledale kangale mõeldud tooni.
 • Saksa tootjal Marabul on 21 värvi heledale, 14 tumedale ja kolm metallikefektiga värvi.
 • Saksa ettevõttel Javanal on 37 värvitooni.

Seega brändi valikust olenemata ei tohiks kehva värvivaliku üle küll kurta.

Millest värv koosneb?

Värvide koostisained on nimetatud vaid Decola purgil ja ka Javanal on reas erinevad keemilised ühendid, kuid tavainimesel pole selle teadmisega midagi teha. Teistel purkidel antakse koostise kohta teada ainult seda, kas need on toodetud vee baasil.

Eestikeelne tekst puudub täiesti Decola, Vielo ja Javana purkidel, aga kui mõistad (peenes kirjas) vene või inglise keelt, saab hakkama. Küll aga leiab palju kasulikku infot Vielo kohta Karnaluksi veebilehelt, näiteks kasutusjuhendi ja nipid, kuidas värvi kasutada. Javana kohta leiab ingliskeelset materjali ettevõtte enda veebilehelt.

Marabu ja Pebeo purkidel on oluline kasutusinfo olemas, samuti saab rohkelt teavet kodulehtedelt – kes otsib, see leiab.

Et oleks mugav kasutada

 • Lõhn. Järjest purke avades saab teada, et iga värvi aroom on teisest erinev, aga hais ei levi üle toa ja trükkimise ajal ei sega lõhnatundlikku nina neist ükski. Kõige mahedama lõhnaga on ehk Decola, mis meenutab guaššvärvi.
 • Väike või suur purgisuu. Kui soovid värvi võtta otse purgist, pööra tähelepanu purgisuule – see peab olema lai. Marabul on väga väike suu ja ka purk ise pisike, samas on see kompaktne. Javana kandiline purk tekitab aga probleeme, eriti kui purk on veidi tühjem, sest purgi nurkadest värvi küll kätte ei saa. Mõnusalt laiad suud on Decolal ja Pebeol.
 • Värvi konsistents on Marabu värvil kõige tihkem, nagu oleks tegu kontsentraadiga. Et tihket värvi topsist välja saada, peab seda raputama. Vastupidiselt väga vedel värv on Vielol, millega läks nii õnnetult, et kogu laud valgus värvi täis, kui üritasin seda ilmselt liiga hoogsalt väikesele alusele kallata. Vedelamad värvid võivad ka pritsida ja kangale soovimatuid värvitäppe teha sinna, kuhu neid algselt ei planeerinud. Javana erineb teistest värvi konsistentsi poolest täielikult – värv on väga veniv, mis on kasutamisel üpris ebamugav.

Kuidas see käib?

Kõigi värvide puhul on pakendite sõnul töökäik sama: värvi, lase kuivada, triigi üle ja pese, sest pärast pesu läheb värvitud koht pehmemaks. Enamikul pakendeil soovitatakse trükkimine ja kuivamine jätta ühele ning triikimine teisele päevale.

Kas trükkida saab kõigele?

Proovisime värvida nii trikotaaži, puuvilla, flanelli, teksat kui ka froteed, mis on ehk kõige tõenäolisemad materjalid, mida kodus tuunida. Samas lubavad etiketid peale naturaalsete kangaste trükkida ka kuni 20−50% tehiskiu sisaldusega kangaid, Pebeoga peaks saama trükkida isegi nahale, aga kuidas sa viimast triikrauaga kinnistad, on küll mõistatus.

Meie katses läksid templitrüki sirged servad veidi laiali froteel, ilmselt kangakarva kõrge tekstuuri tõttu. Värvidest hakkas kangal laiali valguma kõige vedelam Vielo värv ja mõnest kohast valgus laiali samuti vedelam Pebeo värv. Teiste värvidega jäid mustri servad kangale konkreetsed.

Mida testiga teada saime?

 • Värvitootjad lubavad kõik, et kui kogemata värviseks saanud koht kohe ära pesta, saab värvist lahti. Ükski värv ei läbinud testi – kõik jätsid riidele siiski pleki.
 • Kõige tummisema värvi tiitli saab Pebeo.
 • Kõige kiiremini kuivas kõige vedelam Vielo, teise koha sai Pebeo, ülejäänute kuivamisaeg jäi umbes 40 minuti juurde.
 • Kuigi pärast triikimist peaks värv minema pehmeks, jäid puiseks nii Pebeo kui ka Decola, mis tundus ka kleepuvat. Ainsana jäi ka pärast pesu pigem puiseks Decolaga värvitud riie.
 • Kuuma veega pestes ei läinud ühegi värviga tehtud muster laiali ega tulnud maha.
 • Väga tasavägises võistluses jäid viiki Marabu ja Pebeo.
 • Värvi valiku mõjuriks peaks olema konkreetne projekt. Kui tead, et värvi kulub palju, tuleks vaadata hinda. Kui soovid kasutada värvi otse purgist, vali värv, mille purgil on lai suu. Kui vajad paljusid värvitoone, vaata, mis firma omad kokku sobivad. Efektvärve on kõige rohkem Pebeol.

Miks teha templitrükki?

Lõpuks kaotavad pesus oma esialgse värvi kõik riided ja kodutekstiilid, nii et ese näeb välja kulunud, kuigi kangas ise on veel tugev ja kasutuskõlblik. Teinekord peab riideeseme välja praakima, sest sellele on kinnistunud plekid. Sellises olukorras ongi templitrükk omal kohal, et pikendada riiete ja kodutekstiilide eluiga. Peale selle, et saad nii peita plekid ja kulumisjäljed, on uute mustritega esemed ka väga isikupärased.

Vaata võrldustulemusi: 

Tekstiilvärvid võrdluses. (Mai-Liis Raidaru)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?