TEEME SELGEKS: kui tihti tuleb pesta kodutekstiile?

Helen Serka-Sanchez, 2. november 2020

Isegi kui kodus ei ela erilist puhtust vajav allergik või nõrga immuunsusega inimene, on kõigil kodutekstiilidel kindel kasutusaeg, pärast mida tuleks need ära pesta. Nii väldid kodus ebameeldivat lõhna ja ka vastikute bakteripesade vohamist.

Tekstiilid, mis vajavad tihedat pesemist

 • Köögirätikud – iga päeva või paari tagant. Kui köögis on kasutusel üks rätik nii käte, pindade kui ka puuviljade kuivatamiseks, läheb see väga kiiresti mustaks. Suur on ka ristsaastumise oht, kus köögipindadelt satuvad mikroorganismid rätikult kätele ja puuviljadele.
  Selleks, et ei peaks iga päev köögirätikuid pesema, võta kasutusele kolm eraldi rätikut: käte, pindade ja puuviljade kuivatamiseks, kuigi pindu ja vilju on hea mõte kuivatada ka paberrätiga.
  Eraldi rätik võib olla lastele, kes käte pesemisel väga hoolsad ei ole. Mudilaste rätikut vaheta iga päev.
 • Meigieemalduslapp – pärast igat kasutamist. Näopesulapp läheb kiiresti mustaks, sest igal kasutamisel koguneb sinna rasu, naharakke ja kosmeetikajääke. Vältimaks nahaprobleeme, peaksid iga näopesu jaoks võtma puhta lapi.
 • Saunarätik – pärast kolme korda kasutamist või kord nädalas. Isegi kui paned rätikud pärast kasutamist korralikult kuivama, vajavad need tihedalt pesemist. Keha kuivatades satuvad sinna vanad naharakud, muu hulgas paljunevad mustusebakterid ja hallitus niiskes keskkonnas kiiresti. Trennis kasutatavat higirätikut pese pärast igat kasutamist.
Kui köögis on kasutusel üks rätik nii käte, pindade kui ka puuviljade kuivatamiseks, läheb see väga kiiresti mustaks. (Sven Mieke / Unsplash)

Pese pigem tihti kui harva

 • Voodilinad – kord nädalas. Voodilinad on kogu öö meie keha vastas. See tähendab, et neisse koguneb rasu, vanu naharakke ja higi, mis juba mõne päevaga linu määrivad. Mustade linade vahel hakkavad paljunema tolmulestad ja erinevad bakterid, mis sisse hingates võivad tekitada terviseprobleeme.
 • Vannitoa vaip – kahe nädala tagant. Pärast hoogsamat dušivõtmist või vannis käimist võib paksust materjalist vaip üsna kauaks niiskeks jääda. Kraanikausi juures olevale vaibale kukuvad ka seebi-, kreemi- ja hambapastapritsmed, mis inetuid plekke jätavad. Seega parem pese vannitoa vaipa pigem tihti kui harva, et see oleks puhas plekkidest ja niiskuses vohavatest bakteritest. Sama tihti pese ka WC-poti juures olevat vaipa!
 • Kangast laudlina – pärast igat kasutamist. Võid pärast külaliste võõrustamist küll rõõmustada, et laudlina jäi puhtaks, kuid see võib olla ennatlik. Isegi kui sa silmaga ühtegi plekki ei näe, on hea see pärast kasutamist ikkagi ära pesta. Mõni väiksem toidu- või joogiplekk jääb esialgu silmale nähtamatuks, kuid pärast kokkuvoldituna kapis seismist võib sinna tekkida tume laik, mis enam hiljem pesus välja ei tule.
 • Dušikardin – kord kuus. Selle pesemiseks tõesti ei piisa dušiotsikust veega üle uhamisest. Sinna kogunenud seebijäägid võivad olla üsna kõvasti kinni kuivanud ja nii kergelt neist lahti ei saa. Pikalt põhjaliku pesuta olnud dušikardinal hakkab vohama ka hallitus, mis tekitab ebameeldivat lõhna. Sellest halvem on, et hallitusseened levivad edasi kogu vannitoas. Kui paned dušikardina pesumasinasse, lisa sinna ka üks karedam käterätik, mis pesemisel vastu kardinat hõõrudes selle põhjalikumalt puhtaks teeb.

Ära unusta pesta ka neid!

 • Padjad ja tekid – iga paari kuu tagant. Kuigi padjapüür ja tekikott kaitsevad patja ning tekki otsese nahakontakti eest, imbub nendeni läbi riide siiski ka higi ja mustus. Patju ja tekke tuleb hooldada vastavalt etiketil olevale juhendile – mõnda saab pesta pesumasinas, kuid teised tuleb viia keemilisse puhastusse. Iga kord, kui voodipesu vahetad, lase tekil ja padjal tuulduda või hoia neid päikese käes. Padi püsib pikemalt puhtana, kui kasutad padjapüüri all ka padja kaitsepüüri.
 • Kardinad – kaks kord aastas. Juhul, kui peres on allergik, tasub kardinaid pesta tihemini kui iga kuue kuu tagant. Liiga tihe pesemine võib kangast jällegi rikkuda.
Patju ja tekke tuleb hooldada vastavalt etiketil olevale juhendile. (Designecologist / Pexels)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?