EKSPERIMENT | Kas mürasummutavad kõrvaklapid tekitavad tõesti õndsa vaikuse?

Epp Reinmets, 2. november 2020

Mürasummutavate kõrvaklappide peamine ülesanne on tekitada keset kärarikast ruumi sinu kõrvus piisav vaikus, et saaksid keskenduda oma tegevustele. Kes on hiljuti oma töölaua elutuppa kolinud või kel on töökoht avatud kontoris, võib korralikest klappidest abi saada küll.

Olin kuulnud kogemuslugusid mõnelt tuttavalt, kes on endale soetanud mürasummutavad kõrvaklapid ja kiitnud uut tehnikaleidu taevani. Süvenemata hindadesse või tehnilistesse näitajatesse, pidasin neid sarnaseks tooteks, nagu on väikelastele mõeldud müraklapid, mida saab ehituspoest umbes 20 euro eest.

Siis aga sattusin vestlema hea sõbraga, kes ostis pikale lennureisile kaasa mürasummutavad klapid ja rõhutas, et need on oma 300eurost hinda igati väärt. Olin sõnatu ja nõutu, sest selle raha eest täidan ma kuu aega meie pere külmkapi, ohhetasin endamisi.

Kevadel kolisin oma töödega kodukontorisse, kus 60ruutmeetrises korteris on ka kaks koolilast. Minu töökohaks on nüüd juba pool aastat olnud köögilaud keset pisikest köök-tuba. Sattusin üle öö olukorda, kus tuli keskenduda tööle keset aktiivset pereelu. Kui mul sai villand iga päev viis-kuus tundi järjest klassikalise muusika kuulamisest (ilma selleta segasid koolist koju tulnud laste hääled) või demonstratiivsest ohkamisest «Jääge ometi tasa!», asusin minagi uurima infot mürasummutavate kõrvaklappide kohta.

Kes on hiljuti oma töölaua elutuppa kolinud või kel on töökoht avatud kontoris, võib korralikest klappidest abi saada küll. (rawpixel.com / McKinsey)

Head klapid on kallid

Aus tõde on see, et tõhusad ja digitaalselt müra summutavad kõrvaklapid on kallid. Hinnavahemik jääb lausa 130–400 euro vahele. Enne, kui nii suurt väljaminekut kaaluda, võid poes proovida korraliku polsterdusega kõrvaklappe, mis on ehitatud nii, et juba oma disaini ja materjaliga summutavad need nn passiivselt helisid. Võib-olla sellest lahendusest sulle piisabki, sest hinnad on tavalistel klappidel kordades madalamad kui summutusfunktsiooniga klappidel.

Kui otsustad ikkagi nn aktiivsete mürasummutajate kasuks, tasub väga hoolikalt teha taustatööd, leidmaks just sulle sobivaim hinna ja kvaliteedi suhe. Siinkohal ei ole kahjuks üht kindlat mõõdikut – mis sobib ühele, ei pruugi meeldida teisele. Tunnustatud on nii Sony kui ka Bose’i tooted, kuid neil algavad klappide hinnad 200 eurost.

Kõige parem on minna kõrvaklappe proovima poodi. Kas surub liialt kõrvale? Kui mugavad need on? Kas summutab helisid sinu jaoks piisavalt? Kui osta veebipoest, tasub lugeda enne põhjalikult, millist tagasisidet on teised ostjad tootele andnud.

Mis imemoel müra kaob?

Aktiivse mürasummutuse puhul püüab kõrvaklappidesse ehitatud mikrofon kinni väljast tulevad helid ja tekitab spetsiaalsed vastanduvad helilained, mis neutraliseerivad segavad helid.

Sellise summutamisega kaasneb teinekord veidi suruv tunne kõrvus või kohin, mis osale inimestest ei pruugi sobida. Kuna tehnika areneb pidevalt, on loodud ka selliseid lahendusi, kus võid ise valida, milliseid helisid sa soovid kuulda ja milliseid blokeerida, näiteks et inimhäält kuuled, aga muud müra mitte.

Testimisel: Teufeli mürasummutavad kõrvaklapid Real Blue NC
Hind: 175.00, Teufel.de

Teufeli mürasummutavad kõrvaklapid Real Blue NC (tootja)

Testis peatoimetaja Epp Reinmets (39):

„Tellisin endale Saksa tootja Teufel.de lehelt mürasummutavad kõrvaklapid. Otsustasin selle firma kasuks, sest olen varem sama firma audiosüsteemide kohta palju head kuulnud. Olen oma ostuga rahul, see väljaminek on end õigustanud – kasutan kõrvaklappe iga päev. Kui ma ei tee nende abil tööd, kuulan klappidest muusikat või audioraamatut.Minu mehel on JBLi mürasummutavad klapid E65BTNC, mis maksavad Euronicsi veebipoes 129,90 eurot. Pean tunnistama, et võrreldes minu kõrvaklappidega summutavad JBLi klapid ehk veidi paremini ümbritsevaid hääli. Samas, kui ma poleks võrrelnud, ei oskaks ma nuriseda.“

Kuidas Teufeli mürasummutavad kõrvaklapid Real Blue NC töötavad?

 • Lülitan parema klapi pealt kõrvaklapid tööle, asetan pähe ja lülitan vasaku klapi pealt sisse ANC- ehk aktiivse mürasummutuse nupu.
 • Koputamine, kolistamine, klõpsimine ei kostu läbi klappide minu kõrvu. Samas toas mängiva teleri helisid ja laste hääli kuulen, kuid nende helitugevus on selline, et ma ei erista väga sõnu, nii et taust sulab minu jaoks üleüldiseks mõminaks. Kui keegi hüüatab mu kõrva ääres tugevama häälega, kuulen tavapärasest suuremat sahinat, samas hüüatuse heli on kordades vaiksem kui päriselt.
 • Kuna kõrvaklapid töötavad ka juhtmevabalt, ei ole ma ühegi seadme küljes kinni.
 • Laetud klapid töötavad lausa 60 tundi, seega ei pea ma väga muretsema, et äkki saavad klapid olulisel hetkel tühjaks.
 • Kui soovin teha samade kõrvaklappidega töökõnet, ühendan klappide külge mikrofoniga juhtme.
 • Muusika kuulamine on nende klappidega palju nauditavam kui tavalistega, sest välismaailmast kostuvate helide summutusfunktsioon töötab ka muusika kuulamise ajal, nii et muusika on kõrvus eriti puhta kõlaga.
 • Paremal kõrvaklapil on ka puutetundlik nupp muusika, heli ja telefonikõne kontrollimiseks. Tunnistan, et seda ma väga ei kasuta.

Kontrollküsimused, enne kui lähed poodi mürasummutavaid klappe ostma

 • Enne ostu peaksid mõtlema enda jaoks selgeks, mis on sulle klappide juures oluline. Nii teed enda jaoks kõige parema valiku.
 • Kas soovid kõrvasiseseid või -väliseid klappe?
 • Kas sulle on oluline ka juhtmevaba Bluetoothi-ühendus või sobib ka juhtmega ühendus?
 • Kas vajad klappidel ka mikrofoni?
 • Proovi, kui mugavalt klapid peas istuvad? Need ei tohiks liialt peale või kõrvadele suruda.
 • Vaata, kui kaua aku vastu peab.
 • Kui pikalt kulub aega laadimisele? Kas on kiirlaadimise funktsioon?
 • Katsu, kui rasked kõrvaklapid on. Mida kergemad on klapid, seda mugavam on neid kanda.
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?